Velkommen til OK-HTF's Domæne

Billede af OK-HTF's logo
OK-HTF
v/Formand Jørn F.Andersen
Tågerupvej 42
6560 Sommersted
Tlf. 74 50 42 63
E-Mail: jfaadr.dk

Medlemsskab E-Mail adresser Træningsløb

Dato Nyhed
7. Maj 2006
Gode resultater i Silkeborg.
 
OK-HTF, Haderslev fik mange flotte plc. ved den traditionelle Gudenådysten ved Silkeborg i dag.
 
Steffen Alm vandt H-50-54-år, Bo Nielsen vandt klassen H-21-34-år A-mellem,  Dorthe B. Nielsen blev nr. 2 i klasen D-35-B, Maja B. Nielsen blev nr. 2 på åben 4, Guri Alm blev nr. 4 i klasen D-40-44 år, Søren Dall blev nr. 5 i H-45-49 år og Keld B. Nielsen blev ligeledes nr. 5 i klassen over 70 år.
 
Maja Alm blev i dag nr. 3 i ranglisteløb!
 
Maja Alm har i dag løbet juniorranglisteløb i Grib skov, hvor Maja fik en fornem treje plads i det skrappe felt!
30. April 2006
31 HTFere til C-løb i de Kongelige skove ved Gråsten.
 
Der var 31 fra orienteringsklubben HTF i Haderslev iblandt de 350 tilmeldte, da Sønderborg OK i dag havde inviteret til C-løb i den forårsklædte, annemone- og kongelig skov Gråsten.
 
De bedste plc. fra HTF blev følgende: Bane 1 nr. 4 Steffen Alm, nr. 8 Søren Thystrup, nr. 9 Bo Nielsen og nr. 10 Jens Peder Jensen.
bane 2 nr. 3 Daniel H. Jensen, nr. 7 Søren Dall og nr. 8 Gunnar P. Friis.
Bane 3 nr. 2 Finn Jørgensen, nr. 5 Guri Alm og nr. 6 Jørn Andersen.
Bane 4 nr. 2 Erland Skøt, nr. 3 Keld B. Nielsen, nr. 9 Haagen E. Larsen og nr. 10 Jørgen Thingvad.
Bane 6 nr. 5 Lise Nielsen, nr. 9 Benny Christensen og nr. 10 Marie H. Jensen.


Nye sider under opbygning


Arrangementer i 2006:

DK 13/14/15. april: Påskeløb 2006 på Rømø.
UK 13-15 April: Easter Run 2006 on Rømø.
20. maj: SM-individuelt i Haderslev Vesterskov.
8/9. juli: Vikingedyst i Stensbæk Nord og Jelsskovene.
8. oktober: SM/KM-lang.

Arrangementer i 2005:

17. april: C-løb i Lindet.
2/3. juli: Vikingedyst i Pamhule og Revsø.
7. august: KM-kort og D-løb i Rømø Nørreland.
9. august: Dammen Rundt ved Søsportscentret.
26. august: Løb i natten Haderslev, Gravene
30. september: SM nat 2005 Vojens Fritidscenter

Arrangementer i 2004:

18. januar: Vinterlangdistance i Søgård.
28. maj: Sydøstjyskkredsmesterskab i Biathlon Orientering. Se: www.biathlon.dk.
2. juli: Vikingekort i Soldaterskoven. !!! AFLYST !!!
3/4. juli: Vikingedyst i Stensbæk Nord og Haderslev Vesterskov.
10. august: Motionsløbet Dammen Rundt.
27. august: Løb i natten i Haderslev.
12. september: C-løb i Rømø Sønderland.
18. september: Klubmesterskabsløb i Soldaterskoven.

Arrangementer i 2003:

30. marts: SM-Individuel i Pamhule.
4. juni: DM-kort prøveløb i Haderslev Vesterskov.
4. juli: Vikingekort i Hønning.
5/6. juli: Vikingedyst i Pamhule og Revsø.
12. august: Motionsløbet Dammen Rundt.
29. august: Løb i natten i Haderslev.
30. august: DM-kort på Rømø.
31. august: Midgårdsormen på Rømø.
15. november: Voksen træf i Vesterskoven.

Arrangementer i 2002:

26. april: DROP-IN løb i Revsø.
11. maj: KUM Klassisk i Gråsten Startliste Resultatliste KUM 2002 Folder
12. maj: KUM Stafet i Gråsten Startliste Resultatliste
5. juli: Vikingekort i Haderslev Vesterskov.
6/7. juli: Vikingedyst i Hønning og Pamhule.
13. august: Motionsløbet Dammen Rundt.
30. august: Løb i natten i Haderslev.
4. oktober: KM-Nat i Haderslev Vesterskov. Nu med Splits Browser
19. oktober: DROP-IN løb i Stensbæk. Nu med Splits Browser

Arrangementer i 2001:

21. april: C-løb i Pamhule.
6/7. juli: Vikingekort i Stensbæk og Jels By.
7/8. juli: Vikingedyst i Haderslev Vesterskov og Revsø.
14. august: Motionsløbet Dammen Rundt.
31. august: Løb i natten.
14. september: Natløb i Haderslev Vesterskov !!! AFLYST !!!

Arrangementer i 2000:

20/21/22. april: Påskeløb 2000 på Rømø, i Frøslev og Stensbæk.
7. juli: Vikinge-kortdistance !!! AFLYST !!!
8/9. juli: Vikinge-dysten i Pamhule og Stensbæk.
15. august: Motionsløbet Dammen Rundt.
4. november: Klubmesterskabsløb i Pamhule.
5. november: SM-Stafet i Tørning Mølle.

Arrangementer i 1999:

24. april: SM-individuelt i Hytterkobbel
9. juli: Vikinge-kortdistance i Renbæk.
10/11. juli: Vikinge-dysten i Jels Skovene og Haraldsholm.
16/17/18. juli: Dansk 3-Dages i Pamhule, Stensbæk og Nørbæk-Varming.
10. august: Motionsløbet Dammen Rundt.
30. oktober: Klubmesterskabsløb i Tørning Mølle.
30. oktober: Jubilæumsløb i Pamhule.

Arrangementer i 1998:

18. april: C-løb i Hytterkobbel.
3. juli: Vikinge-kortdistance i Revsø.
4/5. juli: Vikinge-dysten i Hytterkobbel og Stursbøl.
11. oktober: KM/SM-lang i Lindet/Hønning.
31. oktober: Klubmesterskabsløb i Renbæk.

Arrangementer i 1997:

27/28/29. marts: Påskeløb 1997 i Stensbæk, Frøslev og Aabenraa Sønderskov.
11. juli: Vikinge-kortdistance i Tørning Mølle.
12/13. juli: Vikinge-dysten i Jels Skovene og Haraldsholm.
19. september: natløb i Haderslev Vesterskov.
1. november: Klubmesterskabsløb i Pamhule.

Besøg også:

Dansk
Orienterings
Forbund